Helical Solutions 46240 | H40ALV-RN-R-30375-R.090 3/8" Diameter x 3/8" Shank x 1/2" LOC x 1-1/8" Reach x 3" OAL x 0.0900" Corner Radius 3 Flute Uncoated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Aluminum
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Weight:
0.15 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-R-30375-R.090
Mill Diameter (Inch) 3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 1/2"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.5000"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 3"
Overall Length (Decimal Inch) 3.0000"
Shank Diameter (Inch) 3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Finish/Coating Uncoated
Overall Reach (Inch) 1-1/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 1.1250"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.3560"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.0900"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 3x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0080"
Shank Length (Inch) 1-7/8"
Shank Length (Decimal Inch) 1.8750"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
Uncoated
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"