Helical Solutions 83205 | HSV-SR-40625 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) OAL Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-SR-40625)
Length of Cut (Inch):
1-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.2500"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Finish/Coating:
TPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
0.45 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83205 |HSV-SR-40625 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-SR-40625). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Square - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
1-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.2500"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"