Micro 100 MRR-015-250-060 | 0.0600" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) OAL - Carbide Standard-Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.0200"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"
Weight:
0.02 LBS
Calculated at Checkout
Micro 100 MRR-015-250-060 | 0.0600" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Tooth Width x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Standard-Miniature Retaining Ring Grooving Right Hand. From the Micro 100 Standard - Grooving Tools - Retaining Ring - Square - Right Hand - Miniature product family.
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.0200"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"