The EXOTAP-DC taps are the industry leading tap for processing threads in Cast Iron, Ductile Iron and Cast Aluminum. The combination of ultra-strong rake withVC10 powdered metal substrate makes this tap the absolute best soltion for threading ductile castings.
Features & Benefits:
- Eccentic thread relief: Reduces friction during cutting, thereby minimizing heat generation and extending life
- Straight flute design: Most rigid cut tap design, suitable for both through and blind holes
- Multi-layered TiCN (V) coating from OSG: The layered configuration resists thermal cracking while increasing surface hardness to extend life up to 3X vs monolayered TiCN
- Available DIN or ANSI overall lengths, coolant-through or solid, metric and inch, up to 1" or M24: Absolute versatility for any machining operation in Ductile Iron
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1105600208 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.074" |
| Major Diameter (mm) | 8.00mm |
| Neck Length (mm) | 28.60mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 69.10mm |
| Pitch (mm) | 1.25mm |
| Shank Diameter (mm) | 8.08mm |
| Square Length (mm) | 9.53mm |
| Square Width (mm) | 6.05mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 6.91mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 6.65mm |
| Thread Length (mm) | 15.00mm |
| Thread Size | M8 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Series | 11056 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
69.10mm
Number of Flutes:
4
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order