The EXOTAP-DC taps are the industry leading tap for processing threads in Cast Iron, Ductile Iron and Cast Aluminum. The combination of ultra-strong rake with our VC10 powdered metal substrate makes this tap the absolute best soltion for threading ductile castings.
Features & Benefits:
- Eccentic thread relief: Reduces friction during cutting, thereby minimizing heat generation and extending life.
- Straight flute design: Most rigid cut tap design, suitable for both through and blind holes.
- Multi-layered TiCN (V) coating from OSG: The layered configuration resists thermal cracking while increasing surface hardness to extend life up to 3X vs monolayered TiCN.
- Available DIN or ANSI overall lengths, coolant-through or solid, metric and inch, up to 1" or M24.: Absolute versatility for any machining operation in Ductile Iron.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1105700208 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.074" |
| Chamfer Type | Bottom (1.5P) |
| Coolant Through | Yes |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | DC-OIL VPO-DC-HT |
| Major Diameter (mm) | 8.00mm |
| Neck Length (mm) | 28.60mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 69.10mm |
| Pitch (mm) | 1.25mm |
| Shank Diameter (mm) | 8.08mm |
| Square Length (mm) | 9.53mm |
| Square Width (mm) | 6.05mm |
| Material | VC-10 |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 6.91mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 6.65mm |
| Thread Length (mm) | 15.00mm |
| Thread Limit | D5 |
| Thread Size | M8 |
| Thread Type | M |
| Series | 11057 |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Through Coolant:
Yes
Number of Flutes:
4
Overall Length (mm):
69.10mm
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Thread Limit:
D5
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order