HYPRO DC Taps High Performance Straight Flute Tap for Aluminum
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2410303 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.110" |
| Major Diameter (mm) | 4.00mm |
| Neck Length (mm) | 20.80mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 54.00mm |
| Pitch (mm) | 0.70mm |
| Shank Diameter (mm) | 4.27mm |
| Square Length (mm) | 6.35mm |
| Square Width (mm) | 3.33mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 3.42mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 3.24mm |
| Thread Length (mm) | 10.10mm |
| Thread Size | M4 |
| Coating | Nitride |
| Material | HSSE |
| Series | 241 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
54.00mm
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
Nitride
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order