The EXOPRO WHO-Ni drill series is OSG's premium performance drilling line for processing Ni-Alloys and Heat Resistant Super Alloys like Inconel 718. This latest innovation from OSG features our own proprietary WXS nano-coating, which has been developed by OSG specifically for high heat applications. Lower helix angles increase point rigidity while internal coolant holes further aid in heat resistance and stable chip evacuation in holes up to 5X diameter.
Features & Benefits:
- OSG's WXS Nano Coating Technology: Higher coating oxidation temp & hardness dramatically improve wear resistance in high hardened and high heat materials.
- Lower helix angle: Lower helix angles create stronger cutting faces, essential when cutting Ni-Alloys and hardened steels.
- Internal coolant holes: Coolant delivery at the cutting edge reduces heat and improves chip evacuation, thereby increasing tool life and enabling faster drilling speeds.
| Manufacturer Part Number | 3316330 |
| Coolant Through | Yes |
| Cutting Diameter Tolerance (Decimal Inch) | +0 / -0.0007" |
| Cutting Diameter Tolerance (mm) | +0 / -0.018mm |
| Cutting Diameter Tolerance Specification | h8 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.130" |
| Diameter (mm) | 3.30mm |
| Flute Length (mm) | 32.00mm |
| Helix Angle (Degree) | 12 to 20 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | WHO-NI-5D |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 78.00mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Shank Tolerance | h6 |
| Material | Carbide |
| Coating | DUROREY |
| Series | 5955NI |
| Product Type | Jobber Length Drill Bit |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order