Product Specifications
| Manufacturer Part Number | SI702 |
| Thread Size (Inch) | 3/4" |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.750" |
| Thread Size (mm) | 19.05mm |
| Threads per Inch (TPI) | 10 |
| Thread Series | UNC |
| Pitch Limit | 2B |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.690" |
| Overall Length (mm) | 119.13mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.500" |
| Thread Length (mm) | 38.10mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.750" |
| Square Length (mm) | 19.05mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.697" |
| Shank Diameter (mm) | 17.70mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.523" |
| Square Size (mm) | 13.28mm |
| Neck Diameter (Decimal Inch) | 0.685" |
| Neck Diameter (mm) | 17.40mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.780" |
| Drill Size (mm) | 19.80mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.697" x 0.523" |
| Connection Size (mm) | 17.70 x 13.28mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 2.220" |
| Usable Length (mm) | 56.39mm |
| Length / Diameter | 3.0 x D |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | Hardslick |
| Material | HSS-E |
| Blank Standard | 322 |
| Series | SI |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Inch):
3/4"
Thread Size (Decimal Inch):
0.7500"
Thread Size (mm):
19.05mm
Thread Limit:
2B
Number of Flutes:
3
Chamfer:
Plug
Finish/Coating:
Hardslick
Material:
HSS-E
Thread Standard:
322
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order