Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7426168 |
| Thread Size | #4 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.112" |
| Thread Size (mm) | 2.84mm |
| Threads per Inch (TPI) | 40 |
| Thread Series | UNC |
| Pitch Limit | H2 |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Chamfer Length | 1.5P-2P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Overall Length (mm) | 50.80mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.690" |
| Thread Length (mm) | 17.53mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.190" |
| Square Length (mm) | 4.83mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Shank Diameter (mm) | 3.58mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.110" |
| Square Size (mm) | 2.79mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.120" |
| Drill Size (mm) | 3.05mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.141" x 0.110" |
| Connection Size (mm) | 3.58 x 2.79mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 0.690" |
| Usable Length (mm) | 17.53mm |
| Length / Diameter | 2.0 x D |
| Number of Flutes | 3 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Blank Standard | 322 |
| Series | T7426 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.1120"
Thread Size (mm):
2.84mm
Thread Limit:
H2
Number of Flutes:
3
Chamfer:
Bottoming
Finish/Coating:
Bright
Material:
HSS
Threads per Inch (TPI):
40
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Overall Length (mm):
50.80mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order