Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TRK14746GS |
| Diameter (Inch) | 7/8" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.8750" |
| Diameter (mm) | 22.23mm |
| Shank Diameter (Inch) | 23/33" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.6970" |
| Shank Diameter (mm) | 17.70mm |
| Square Length (Inch) | 3/4" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.7500" |
| Square Length (mm) | 19.05mm |
| Thread Length (Inch) | 1-20/59" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.3390" |
| Thread Length (mm) | 34.01mm |
| Square Size (Inch) | 34/65" |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.5230" |
| Square mm (Inch) | 13.28mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.7795" |
| Drill Size (mm) | 19.80mm |
| Connection (Inch) | 697" x 0.523" |
| Connection (mm) | 17.7mm x 13.28mm |
| Overall Length (Inch) | 3-26/51" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 5.5100" |
| Overall Length (mm) | 139.95mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 2.2240" |
| Useable Length (mm) | 56.49mm |
| Size & Pitch | 7/8-9 |
| Size | 7/8 |
| Pitch Limt | H6 |
| Pitch (TPI) | 9 TPI |
| Number of Flute | 3 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Shank Type | Square |
| Blank Standard | DIN/ANSI |
| Helix Angle (Degree) | 0 |
| Material | HSS-PM |
| Coating | X-Coated |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
X-Coated
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order