Product Specifications
| Manufacturer Part Number | VH044J |
| Taper Type | BT40 |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 1" |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 1.000" |
| Connection Diameter Work Side (mm) | 25.40mm |
| Body Diameter1 (Decimal Inch) | 1.732" |
| Body Diameter1 (mm) | 44.00mm |
| Body Diameter2 (Decimal Inch) | 2.087" |
| Body Diameter2 (mm) | 53.00mm |
| Projection Length (Decimal Inch) | 3.940" |
| Projection Length (mm) | 100.00mm |
| Functional Length (Decimal Inch) | 1.654" - 2.047" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.512" |
| Overall Length (mm) | 165.40mm |
| Body Length (Decimal Inch) | 2.874" |
| Body Length (mm) | 73.00mm |
| Body Length1 (Inch) | 2-1/4" |
| Body Length1 (Decimal Inch) | 2.251" |
| Body Length1 (mm) | 57.18mm |
| Clamping Length (Decimal Inch) | 1.890" |
| Clamping Length (mm) | 48.00mm |
| Connection Bore Depth (Decimal Inch) | 2.362" |
| Connection Bore Depth (mm) | 60.00mm |
| Thread diameter size | M16 x 1.00mm |
| Body Half Taper Angle (Degree) | 4.50 Degree |
| Radial Location (Decimal Inch) | 0.884" |
| Radial Location (mm) | 22.45mm |
| Connection Retention Knob Thread Size | M16x2.0 |
| Measurement | Inch |
| Taper Accuracy | AT3 |
| Maximum Speed (RPM) | 25000 |
| Run Out (at 3D) | <0.00012" |
| Coolant system | AD/B+C |
| Spindle Taper Type | JIS B6339/MAS 403BT |
| Product Type | Shrink-Fit Tool Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Type:
BT40
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order