General Purpose parallel thread pipe taps provide exceptional value.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Bright or Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- NPS & NPSF: For standard and dry seal straight pipe thread applications
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1330700 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | GENERAL PURPOSE-NPS/NPSF |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 1.000" |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.752" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 1.125" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.813" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.843" |
| Material | HSS |
| Coating | Bright |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 1.156" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.752" |
| Thread Size (Inch) | 1" |
| Thread Type | NPS |
| Thread Per Inch (TPI) | 11 TPI |
| Series | 109 |
| Product Type | Standard Pipe Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
5
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
Thread Size (Inch):
1"
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order