Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7426567 |
| Thread Size (Inch) | 1/2" |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.500" |
| Thread Size (mm) | 12.70mm |
| Threads per Inch (TPI) | 13 |
| Thread Series | UNC |
| Pitch Limit | H3 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.810" |
| Overall Length (mm) | 96.77mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.810" |
| Thread Length (mm) | 45.97mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.560" |
| Square Length (mm) | 14.22mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.480" |
| Shank Diameter (mm) | 12.19mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.360" |
| Square Size (mm) | 9.14mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.525" |
| Drill Size (mm) | 13.34mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.480" x 0.360" |
| Connection Size (mm) | 12.19 x 9.14mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 1.810" |
| Usable Length (mm) | 45.97mm |
| Length / Diameter | 2.0 x D |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Blank Standard | 322 |
| Series | T7426 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Inch):
1/2"
Thread Size (Decimal Inch):
0.5000"
Thread Size (mm):
12.70mm
Thread Limit:
H3
Number of Flutes:
4
Chamfer:
Plug
Finish/Coating:
Bright
Material:
HSS
Threads per Inch (TPI):
13
Overall Length (Decimal Inch):
3.8100"
Overall Length (mm):
96.77mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order